استان خراسان رضوی
چاپ
 

استان خراسان رضوی

 

 

مختصات: شرقی‌″۲۱ ′۳۶ °۵۹ شمالی‌″۵۳ ′۱۷ °۳۶ / °۵۹٫۶۰۵۷شرقی °۳۶٫۲۹۸۰شمالی / ۵۹٫۶۰۵۷;۳۶٫۲۹۸۰ (نقشه)

خراسان رضوی

مرکز

مشهد

مساحت

۱۱۸٬۸۵۴ کیلومترمربع

جمعیت (۱۳۸۵)

۵٬۵۹۳٬۰۷۹

پراکندگی

۴۷ نفر

تعداد شهرستان‌ها

۲۵

منطقه زمانی

IRST گرینویچ+۳:۳۰

-تابستان دی‌اس‌تی

IRST گرینویچ+۴:۳۰

زبانهای اصلی

فارسی

استان خراسان رضوی

یکی از استان‌های خراسان در شمال شرقی ایران به مرکزیت سیاسی مشهد است که از شمال با ترکمنستان و استان خراسان شمالی، از غرب با استان سمنان، از جنوب با استان خراسان جنوبی و از شرق با افغانستان همسایه است. این استان در سال ۱۳۸۳ با تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد.

واژهٔ رضوی در نام این استان، به مقبرهٔ علی بن موسی الرضا در مرکز این استان اشاره دارد.

مساحت این استان ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع بوده که از این نظر پنجمین استان بزرگ کشور است.

خراسان رضوی از ۲۵ شهرستان و ۶۵ بخش تشکیل شده‌است.

تاریخچه

خراسان، در طول تاریخ شاهد ظهور و سقوط سلسله ها و دولت های بسیاری در قلمرو خود بوده است. اقوام مختلف اعراب، ترک ها، کردها، مغول ها، ترکمن ها و افغان ها زمان به زمان به این منطقه تغییرات را به ارمغان آورده اند.

جغرافیدانان باستان ایران، ایران را به هشت بخش تقسیم کرده که خراسان بزرگ شکوفا ترین و بزرگترین قلمرو بوده است. اسفراین نیز، در میان دیگر شهرهای استان، یکی از نقاط کانونی برای اقامت اقوام آریایی پس از ورود به ایران محسوب می گردد.

امپراتوری اشکانیان برای چندین سال در نزدیکی مرو در خراسان مستقر بوده است. در دوران ساسانیان نیز استان توسط یک سپهبد که "پادگوسبان" نامیده می شده و چهار مرگراوس (margraves) که هر یک فرمانده یکی چهار بخش استان بوده اند حکومت می شده است.

در دوران فتوحات مسلمانان در ایران خراسان به چهار بخش تقسیم گردید و هر بخش به اسم شهر بزرگ خود یعنی نیشابور، مرو، هرات و بلخ نامیده شدند.

آمار جمعیتی

تعداد کل جمعیت استان بر اساس آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ تعداد ۵٬۵۹۳٬۰۷۹ نفر بوده که شامل ۲٬۸۰۹٬۴۱۹ نفر مرد و ۲٬۷۸۳٬۶۶۰ نفر زن بوده‌است. تعداد خانوارهای این استان نیز ۱٬۴۲۷٬۵۰۵ خانوار بوده‌است.
 
 
 

موقعیت جغرافیایی

 

 
منبع: ویکیپدیا