درباره تنکابن

اطلاعات اجمالی از تنکابن:

تنکابن شهری در ناحیه غرب سرسبزترین استان کشور ایران یعنی «مازندران»، با جمعیتی بالغ بر153940 نفر (طبق سرشماری سال 1390 مرکز آمار ایران)، از شمال به بزرگترین دریاچه جهان «دریاچه خزر»، از جنوب به سلسله جبال البرز، از شرق به شهرستان چالوس و از غرب به غربی ترین شهرستان این استان، شهرستان رامسر منتهی شده و از نظر اقلیمی به دو ناحیه تقسیم می شود:

الف : ناحیه شمالی که دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است

ب : ناحیه جنوبی که دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است

محصولات مهم زراعی این شهرستان عبارت است از: برنج، چای (رتبه اول تولید در مازندران)، گندم، خرمالو (یکی ازمهمترین تولید کنندگان درسطح کشور)، جو، لوبیا، انواع صیفی جات و علوفة دامی. از جمله مرکبات این شهر می توان به پرتقال (که ازتولیدکنندگان مهم درسطح کشوراست) نام برد. همچنین کیوی (90درصد تولید کشور)، فندق، گلابی، سیب، آلو و آلوچه درآن به عمل می آید که برخی از این میوه ها نیز صادر می شود. درضمن این شهرستان یکی ازمهمترین تولید کنندگان گل و گیاه درسطح استان است که سالانه مقدار زیادی ازآن به کشورهای حاشیه دریای خزر صادر می گردد. پرورش گاو، گوسفند، بز، گاومیش، اسب و طیور از مشاغل رایج آنجاست. واحدهای صنعتی پرورش دام نیز در آنجا فعالیت دارند. شیلات نیز، در کرانه های این شهر تأسیسات ماهیگیری داشته و شغل بعضی اهالی ماهیگیری است و همچنین می توان به فعالیت کارگاه های تولید ماهی قزل آلا که رتبه دوم تولید در استان مازندران را به خود اختصاص داده، اشاره نمود. 

پوشش گیاهی تنکابن

پوشش گیاهی تنکابن مشتمل است بر: توسکا، شمشاد، بلوط، مَمْرَز، افرا، راش، زبان گنجشک، گون، گل گاوزبان و مراتعی برای چرای دام. از جانوران این شهرستان نیز می توان شغال، گراز، پلنگ، خرس، قِرقی، قرقاول و قوش را نام برد. در رودهای آن نیز انواع ماهی از جمله قزل آلا، سفید، آزاد، کفال و کپور یافت می شود.

.


 
 
.

محصولات مهم زراعی تنکابن

زمانی که از چشم اندازهای مختلف این شهر نگاهی هر چند گذرا و سطحی بر پهنه این منطقه می اندازیم شـاهدیم که رنگ خــــوش سبز طبیعت سـایه ای زیبا بر جای جای این منطقه افکنده که با اندکی نگــاه هنــری می تــوان گفت که این منظره زیبــا باعث چشم نوازی و آرامش روح و روان هر بیننــده ای می شود.برخی مناطق زیبا، جنگلی و تفریحی این شهر شامل: دوهزار، سه هزار، پارک چالدره، عسل محله، دریاسر، پل سرا، مازیابن، آبشار قلعه گردن، کلاردشت، لیره سر و ... میباشد که همه ساله و در تمام فصول پذیرای مهمانان و گردشگران زیادی از سراسر کشور و حتی نقاط مختلف جهان است. پرتقال، نارنگی، لیمو ترش و کیوی در بخش مرکبات از محصولات معروف تنکابن است و همچنین خرمالو، ازگیل و چای همزمان با عرضه در بازار مصرف داخلی، به دلیل استقبال مناسب از آنها در کشورهای همسایه، از جمله محصولاتی هستند که در ردیف کالاهای صادراتی به حساب می آیند و مورد توجه عده کثیری از بازاریان و سرمایه گذاران منطقه نیز قرار گرفته است. کاشت برنج و گندم ، ساخت ظروف سفالی، دامداری و صیدماهی از دیگر اموری است که مردم این منطقه به آن مشغولند و از این طریق تمام یا قسمتی از مایحتاج روزانه خود را تأمین می نمایند . تنکابن در غرب شهرستان رامسر قرار دارد. مرز این دو شهرستان را رودخانه چالکرود تشکیل میدهد و در شرق آن شهرستان چالوس قرار دارد.

 
 
 منبع: ویکی پدیا