هتل صادقیه مشهد    هتل صابر مشهد    دهکده تندرستی تنکابن باشگاه مشتریان نقشه سایت    ورود کاربران    ارتباط با ما
انواع هتل ها

هتل ها را می توان با توجه به عوامل زیر طبقه بندی نمود :
طبقه بندی بر اساس مدت زمان اقامت
1) پانسیون = از 1 ماه تا 1 سال
2) نیمه پانسیون = از 1 روز تا 1 ماه
3) ترانزیت = کمتر از 24 ساعت

طبقه بندی بر اساس مکان
1- هتل ترانزیت : در پایانه ها قرار دارد . قیمت مناسب و حداکثر مدت اقامت 24 ساعت است .
2- هتل مرکز شهر : (Down Town ) رفاه بالا و امکانات مناسب دارد و به وسایل حمل و نقل شهری متصل است .
3- هتل حومه شهر : ( Suburb ) امکانات متعادل ، در ورود و خروج شهر دارد . قیمت مناسب و اقامت کم است .
4- هتل سلامت : ( ( Healthy از لحاظ قیمت به جز آن هایی که تحت نظر شرکت خاصی هستند ، قیمت بالا دارند . تجهیزات پزشکی بالا و در مناطق خوش آب و هوا می باشد . مانند کشور مجارستان .
5- هتل ورزشی : مانند هتل در دهکده های ورزشی که تیم های ورزشی مهمان آن ها هستند و هماهنگی از طریق سازمان ورزشی می باشد .

طبقه بندی بر اساس تعداد اتاق
1)هتل های کوچک ( Small) = 25 اتاق
2)هتل های متوسط ( Medium) = 26 تا 100 اتاق
3)هتل های بزرگ ( Large) = 101 تا 300 اتاق
4)هتل های خیلی بزرگ ( Grand) = 301 تا 1500 اتاق
5)هتل های خیلی خیلی بزرگ ( Mega) = بالاتر از 1500

طبقه بندی بر اساس طرح های ارائه شده
1)هتل آمریکایی = شامل : اقامت ، صبحانه ، ناهار و شام است .
2)هتل نیمه آمریکایی = شامل : اقامت ، صبحانه ، ناهار یا شام است .
3)هتل بین المللی = شامل : اقامت و صبحانه است .
4)هتل اروپایی = شامل : فقط اقامت است .

طبقه بندی بر اساس سرویس دهی
1- هتل اقتصادی Economy ) : ) سرمایه گذاری پایین با بیشترین سود که معمولا ً در حاشیه شهر ساخته می شود .
2- هتل نیمه اقتصادی : ( Semi Economy) امکانات بیشتری دارند ، اما در سطح استاندارد نیستند . از لحاظ قیمت نیز بالاتر از اقتصادی است .
3- هتل درجه یک : ( First Class) مطابق با استاندارد جهانی می باشد و از لحاظ طبقه بندی مورد تأیید WTO می باشد و دارای کلیه امکانات تعریف شده در هتل های بین المللی است .
4- هتل لوکس : ( Luxury) فراتر از حد استاندارد جهانی می باشد . مانند برج العرب .

طبقه بندی بر اساس نوع مهمان :
اغلب در بیان و محاوره از اصطلاحاتی مانند هتل های تجاری ، خانوادگی و یا هتل مخصوص گروهها استفاده می شود ، این نوع طبقه بندی به بستگی به نوع مهمان دارد.
- هتل های تجاری : بیشتر به بازرگانان سرویس داده و از طرح اروپایی پیروی می کنند .
- هتل های خانوادگی: بیشتر در شهرهای توریستی و تفریحی واقع شده و از طرح امریکایی تبعیت می کنند .
- هتل های گروه ها: بیشتر مورد استفاده شرکت کنندگان در سمینارهای بزرگ کنفرانس ها ، گروها و نورها می باشند و از طرح آمریکایی الگو می گیرند .
- هتل کلینیک: طرح سازمان و نوع امکانات موجود در این هتل ها به صورتی است که بیشتر توسط بیماران و معلولین مورد استفاده قرار می گیرد .

طبقه بندی براساس امکانات ارائه شده Feasibility & Servicing
امکانات موجود یک هتل می تواند مهمترین ملاک برای طبقه بندی هتل باشد ، برخی از کشورها از سیستم ستاره استفاده می کنند. مثلاً یک هتل پنج ستاره باید دارای امکاناتی مانند اتاق های مفروش با حمام، دستشوئی، آب گرم و سرد، تهویه مرکزی، کانال موسیقی ، کلوپ ورزشی، استخر شنا، امکانات و وسائل ورزشی، مراکز تجاری، رستورانهای مختلف همراه با سالن پذیرایی و نوشیدنی ها و آبمیوه ها و کافی شاپ ، رستوران مخصوص و غیره باشد .
اینها فقط تعدادی از معیارهای لازم به منظور کسب ستاره هستند و هر چه امکانات هتل کمتر باشد تعداد ستاره ها نیز کمتر می شود که ممکن است به دلایل زیاد از جمله هزینه بالا و نوع فعالیت هتل باشد .
هتل ها را براساس امکانات ارائه شده می توان به طریق زیر نیز طبقه بندی کرد .
- هتل های اقتصادی یا با سرویس محدود: این نوع هتل ها دارای حداقل امکانات اقامتی و بهداشتی مورد نیاز بوده وقیمت اتاق ها حدودا 45% از هتل های درجه یک کمتر می باشد . این هتل ها اتاق را بدون ارائه سرویس غذا و نوشابه می فروشند و برای صرفه جویی دارای پرسنل کمتری بوده و از بل بوی و دربان استفاده نمی کنند .
- هتل های نیمه اقتصادی : ترکیبی از بافت هتل های فول سرویس و هتل های اقتصادی توام با صرفه جویی در هزینه ها بوده و دارای سالن های غذا خوری ، ظاهری زیبا و سرویس و امکاناتی مناسب هستند . گرانترین اتاق های این نوع هتل ها دارای چشم اندازی زیبا و در مکانی راحت و آرام قرار دارند.
- تمام سوئیت:در اینجا تمامی اتاق ها از نوع سوئیت می باشند که اتاق سوئیت بعداً شرح داده می شود .
- هتل های درجه یک: هتل های تقریبا لوکس با پرسنل کار آزموده و امکانات بسیار خوب برای صرف غذا و نوشابه می باشند . این هتل ها معمولا دارای سوئیت های لوکس ، دو یا سه رستوران و یک سالن پذیرایی با نوشیدنی و آبمیوه می باشند .
- هتل های مجلل: هتل های لوکس یا دو لوکس نامیده می شوند و دارای بهترین استاندارد در کارائی ، سرویس غذا و نوشابه و راحتی مهمانان می باشند .

هتل های خاص
1)هتل بوتیک : به نوعی طراحی هتل های جدید اطلاق می شود که آمبیانس آن هنری و ممکن است به صورت یک گالری تزئین شده باشد . متراژی کوچک ، مهمانان خاص و محدود و تعداد اتاق ها تا80 باب می باشد . مشهورترین نمونه این هتل ها توسط پاریس هایت ساخته شده است .
2)هتل تخصصی ویژه : این نوع از هتل ها ساختار، دکوراسیون ، رنگ بندی و طراحی بی نظیر و ویژه ای دارد . در نگاه اول فوق العاده جذاب ، اما به دلیل منافات با روحیه اغلب مردم و غیرعادی بودن تمایل به اقامت طولانی مدت را از بین برده و تعداد مهمانان کم و ویژه ای را می طلبد . نظیر این هتل در آلمان توسط طراح آلمانی ساخته شده که شامل اتاق های وارونه ، تخت های شبیه تابوت و اتاقی شبیه سلول زندان است .

طبقه بندی بر اساس ساختار
1) هتل شخصی : ( Special ) اینگونه هتل ها معمولا ً توسط یک فرد تأسیس می شود و مالکیت آن نیز تحت اختیار وی می باشد که به 2 دسته موظف و غیر موظف تقسیم می شود .
 
هتل موظف وغیر موظف :
- هتل هایی که فرد سرمایه گذار و یا مالک هتل ، مدیریت هتل را نیز بر عهده دارد را موظف می گویند . ( مانند هتل قصر)
- در هتل غیر موظف ، مالک ، فردی را به عنوان مدیر استخدام می کند . ( مانند هتل توتیا )
2) هتل خانوادگی : ( Family ) این هتل ها در عین اینکه شخصی هستند ، توسط افراد یک خانواده اداره می شوند . مثلا ً پدر خانواده مدیر هتل و ... .
3) هتل زنجیره ای : ( Chain ) این هتل ها توسط یک فرد و یا شرکت ( شخصیت حقیقی و حقوقی ) و یا تلفیقی از این دو می باشد و شعبات متعددی در داخل کشور ( زنجیره های ملی ) و یا در سطح جهان ( زنجیره های بین المللی ) دارد . مثل هیلتون ، هایت و شرایتون ( بین المللی ) ، پارسیان ، بنیاد و همگام آریا ( ملی ) .
4)هتل کارتل ( Cartel ) این هتل ها از تلفیق چند شرکت بزرگ بوجود می آیند که به نوعی تأمین کنندۀ روند سیاست هتلداری در منطقه می باشد . بزرگترین هتل کارتل Apple ABM , RCI .
مزایای کاراتل : می توانیم به نتیجه ای واحد که صرفه جویی و کاهش هزینه و یا کاست کنترل می باشد برسیم ، چرا که تمامی موارد ذکر شده برای تمامی شرکت ها اعمال می شود و از لحاظ صرفه جویی زمانی در این موارد نیز دارای مزیت می باشد .

طبقه بندی بر اساس ساختارهای کارکردی
1- هتل تفریحی: ( Resort ) اینگونه اماکن اقامتی در مناطق خوش آب و هوا و یا مکان هایی که به عنوان مراکز تفریحی مشغول شده اند ساخته می شود . مهمانان آن افراد سطح بالای جامعه ، و از لحاظ قیمت در سطح بالا هستند و خدمات تفریحی داخل هتل بسیار گسترده می باشد . ( هتل برج العرب )
2- هتل زنان : ( Women ) اینگونه هتل ها مخصوص بانوان است . پرسنل آن تمامی زن ، و اولین بار در آمریکا و دومین بار در عربستان ساخته می شود .
3- هتل جوانان : ( Teenager ) اینگونه هتل ها مخصوص افراد جوان و نوجوان می باشد که معمولا ً مهمانان با لباس اسپرت تردد دارند و موزیک انرژیک مد روز به گوش می رسد . در مکان های تفریحی وجود دارد و نظارت بر این محیط بسیار بالاست .
4- هتل سلامت : ( ( Healthy این هتل ها در اماکن خوش آب و هوا و آرام ساخته می شود و یا در کنار مراکز آب درمانی که دارای تجهیزات پزشکی و تیم پزشکی نیز است .
5- هتل بین المللی : ( International) این هتل ها به تأیید سازمان جهانگردی رسیده است .
6- هتل چرخدار : قابل جابجایی بوده و در اماکنی که امکان احداث هتل وجود ندارد می سازند و معمولا ً در مؤسسات توریستی ، آشپز، راننده و راهنما نیز دارد .
7- هتل روان : هتل هایی که مانند ترن یا کشتی در حال حرکت می باشد و امکان مسافرت و اسکان دارد
مانند : میرزا کوچک خان و کویین مارین 2.
8- هتل آپارتمان : این هتل ها از واحدهای کوچک تشکیل شده اند که امکان پخت و پز در واحد است و امنیت بالا و قیمت مناسبی هم دارد . مانند هتل آپارتمان چهل پنجره و قصر .


منبع:
وبلاگ گردشگری