هتل صادقیه مشهد    هتل صابر مشهد    دهکده تندرستی تنکابن باشگاه مشتریان نقشه سایت    ورود کاربران    ارتباط با ما
قم پس از انقلاب اسلامی

هم زمان با مرکزیت یافتن قم در سال های پس از انقلاب اسلامی، این شهر، مورد توجه بیشتر دولت قرارگرفت. با افزایش شمار مهاجرت به قم، بر محدوده جغرافیایی شهر افزوده شد و چندین شهرک در اطراف آن با نام های شهر قائم، یزدان شهر، شهرک امام خمینی، و صفا شهر افزوده شده و از هر سوی، دامنه محلات آن توسعه یافت. به علاوه، تعداد زیادی مدرسه علمیه و مراکز فرهنگی و کتابخانه طی دو دهه اخیر در قم تأسیس شده که به نوبه خود شهر را توسعه داده است. جمعیت شهر قم در سال 1335 ش96499 نفر و در سال 1370 ش 681253 نفر بوده است. جمعیت شهر قم در پایان سال 1379 ش 825627 نفر است که در جمع در بخش ها و روستاهای اطراف قم نیز جمعیتی در حدود چهل هزار نفر زندگی می کنند.
مهاجرت های اخیر در قم، در چهار بخش صورت گرفته است: تعدادی از آنان افرادی هستند که به قصد تحصیل به قم آمده و به مرور تبدیل به ساکنان دایمی این شهر شده اند. بخش دیگر، مربوط به مهاجران اعرابِ عراقی است که طی سال های جنگ از عراق رانده شده و به دلایلی در قم اسکان یافته و هم اکنون بازار ویژه خود را در گذرخان داشته و شمار فراوانی از آنان در شهرک یزدان شهر سکونت دارند.
بخش سوم مربوط به شمار فراوانی از مردم افغانستان می شود که طی بیست و دو سال گذشته در شهر قم سکونت گزیده اند.
چهارم مهاجرت روستاییان به ویژه ترک های نواحی همدان، زنجان، و آذربایجان شرقی که بیشترین بخش مهاجران را تشکیل داده و محله فقیرنشین و کوچکی را که پیش از انقلاب تحت عنوان نیروگاه ایجاد کرده بودند، تبدیل به بخش بزرگی از شهر کنونی کرده اند. مهاجرین یاد شده، در محلات دیگر نیز سکونت دارند و به طور معمول به کارگری و احیانا فروشندگی اشتغال می ورزند.

http://www.sadeghiye-hotel.com/Upload/Modules/Contents/asset10/198-C.png