هتل صادقیه مشهد    هتل صابر مشهد    دهکده تندرستی تنکابن باشگاه مشتریان نقشه سایت    ورود کاربران    ارتباط با ما
آداب زيارت
آداب زیارت، یکى از ضرورى ترین مسائلی است که زائر حرم مطهّر باید به هنگام تشرّف، به آن توجّه کامل داشته باشد، گزیده اى از آداب زیارت چنین است:
1.پیش از زیارت غسل نمایند.
2.با روح و جانى پاک و آماده توبه و استغفار از خداوند، عازم زیارت شوند تا زیارت آنان مورد قبول درگاه الهى قرار گیرد.
3.با وضو باشند و با لباس هاى پاکیزه و خوش بو به حرم مطهّر، مشرّف شوند.
4. با اخلاص تمام و خضوع و خشوع و در حالى که قدم ها را کوتاه برمى دارند و زبانشان به ذکر خداوند مشغول است، به زیارت بروند.
5.هنگام ورود با پاى راست وارد و هنگام خروج با پاى چپ خارج شوند و اذن دخول را به نیت ثواب بخوانند.
6.هنگام مشاهده قبر و ضریح منوّر، صلوات فرستند و ذکر بگویند.
7.رو به قبله نزد سر حضرت بایستند و پس از گفتن 34 بار «الله اکبر»، 33 بار «سبحان الله» و 33 بار «الحمدالله» زیارت معروف حضرت فاطمه معصومه(ع) که از حضرت رضا(ع( نقل شده است را بخوانند.
8.طرف راست و چپ صورت را بر ضریح مطهّر نهاده و با تضرّع از خداوند تعالی حاجات شرعى خود را طلب کنند.
9. دو رکعت نماز بخوانند به نیت هدیه به روح مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها(نماز زیارت برای ائمه علیهم السلام می باشد و برای کلیه امامزادگان نماز هدیه خوانده می شود)
10. نماز جماعت اوّل وقت را بر زیارت، مقدم بدارند.
11. از فضاى نورانى بارگاه مقدّس استفاده کامل نموده، استغفار و طلب آمرزش و دعا براى خود و برادران دینى با تلاوت قرآن کریم و خواندن ادعیه و زیارت هاى وارده از ائمه معصومین(ع)، مثل زیارت جامعه و زیارت امین الله و دعاى عالیةالمضامین و دعاى مکارم الاخلاق و مناجات خمسةعشر امام سجّاد(ع) را بخوانند.

به دو نکته اساسى و ضرورى هنگام زیارت نیز توجّه نمایند:
الف) هنگام تشرّف به آستان رفیع ائمة اطهار(ع) و فرزندانشان از انجام کارهایى که باعث سوءاستفاده بدخواهان دین مى شود، مثل سجده کردن هنگام مشاهده ضریح و قبر و منوّر خوددارى گردد، چرا که این قبیل اعمال نه مورد رضاى خداوند است و نه صاحب این بارگاه نورانى آن را مى پسندد، بلکه باعث افترا و تهمت دشمنان شیعه به پیروان مکتب حیات بخش اهل بیت(ع) مى شود.
ب) بانوان، هنگام شرف یابى به محضر اولیاء دین، رعایت حجاب کامل را نموده و از پوشیدن لباس هاى بدن نما و زیارت با چهره اى نامناسب و یا خلاف شؤون اسلامى خوددارى نمایند و حرمت حریم مقدّس الهى را حفظ نمایند، تا زیارت آنان به صورت گردش و خودنمایى جلوه گر نگردد و نه تنها از فضیلت و پاداشى برخوردار نخواهد شد، بلکه براى خود عذابى دردناک تدارک خواهند دید.

http://www.sadeghiye-hotel.com/Upload/Modules/Contents/asset10/198-C.png